Kasus 315: Multitraume med mulig nakkeskade
Bilde 315 a
Pasient
Alder: 49
Kjønn: kvinne
Samme
pasient
som i kasus:
316
Opplysninger
Samme pasient som i kasus 316. Trafikkulykke med skade av nakke, thorax og abdomen. CT thorax viste fraktur av venstre costa 12. CT abdomen viste blod rundt høyre nyre. Bekkenfraktur med god stilling av frakturene - ingen operasjon nødvendig. Ingen nevrologiske utfall.
Undersøkelse
Røntgen cervicalcolumna. Ett sidebilde tatt på skadestuen. Vanligvis består en røntgen cervicalcolumna av minst fire bilder: front, side og to skråbilder. I en akuttsituasjon vil et sidebilde kunne gi diagnosen, men er ikke tilstrekkelig for å utelukke en skade. Ved den minste mistanke om fraktur ved høyenergitraumer taes CT.
Beskrivelse
Økte bløtdeler prevertebralt gir mistanke om fraktur. Det er fraktur på basis av dens axis og denne er vinklet noe ventralt. Følg en tenkt linje parallell med ventrale begrensning av virvelcorpus C2 og se at det er en diskontinuitet. Likeledes er det med en linje dorsalt for corpus hvis en følger processus spinosi oppover. Dens sitter festet til atlas (C1) og er glidd forover noen få mm. De øvrige virvlene viser ingen skade og er ikke luksert.
Konklusjon
C2 FRAKTUR (DENS AXIS)
Opphavssted: Ullevål Universitets sykehus,
sist endret: 18.07.2003